Odlewka, dekant a może próbka? W jaki sposób wejść w świat perfum?

Perfumy idealne do noszenia na co dzień, a może zapach specjalny, odpowiedni na romantyczny wieczór? Wchodząc w świat różnego rodzaju zapachów możemy być zaskoczeni jego ogromną różnorodnością. Czasem naprawdę ciężko jest się nam zdecydować na jedną propozycję zapachową, kiedy w drogeriach czeka na nas tyle interesujących propozycji. Tymczasem, interesując się tematyką zapachów na pewno prędzej czy później przyjdzie nam się zetknąć z takimi określeniami jak odlewka, próbka oraz dekant. Co znaczą te terminy i kiedy możemy skorzystać z korzyści, jakie ze sobą niosą? Z pewnością, o ich istnieniu powinien wiedzieć każdy amator perfum różnego rodzaju. 

Doskonała opcja do testowania różnych zapachów 

Dobrze jest wiedzieć, że określenie takie jak odlewka czy też dekant są tak naprawdę tożsame. Dekant to perfumy, które można kupić na mililitry. Oznacza to, że są one dosłownie „odlewane” z flakonów o większych pojemnościach. Odlewke wykonuje się w sklepach, które oferują dla swoich klientów taką możliwość, a jest przeprowadzane z wykorzystaniem specjalnej pipety.

Z możliwości zakupu odlewki możemy skorzystać w momencie, kiedy chcemy sprawdzić jakiś zapach, ale z jakichś powodów nie chcemy kupować całego flakonu. Takich powodów może być wiele, na przykład: 

  • Mamy w domu bogatą kolekcję perfum i wiemy, że raczej trudno będzie nam zużyć wszystkie posiadane przez nas perfumy przed upływem ich terminu przydatności do użycia. 
  • Nie jesteśmy do końca pewni danego zapachu, ale wydaje się on być dla nas na tyle interesujący, że chcielibyśmy go wypróbować. Testy pozwolą nam ocenić jego trwałość, a także to, w jaki sposób będzie się on rozwijał na skórze wraz z upływem czasu. Jeśli perfumy okażą się dla nas dobre- będziemy mogli kupić kolejna odlewke lub też zdecydować się na cały flakon w zależności od potrzeb. 
  • Dekant będzie idealnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy jakiś zapach bardzo się nam podoba, ale jego większa pojemność jest dla nas po prostu zbyt droga. 
  • Dekant możemy nabyć w sytuacji, kiedy nie mamy pewności, czy uda się nam zużyć pełnowymiarowy produkt.

Odlewkę można też wykonać samodzielnie mając już większą pojemność jakichś ulubionych perfum. Można to zrobić do specjalnego atomizera na przykład w sytuacji, kiedy chcielibyśmy zabrać ze sobą zapach w podróż bez konieczności pakowania całego flakonu. Cechą charakterystyczną dekantu jest to, że sami decydujemy, jak duża odlewka to będzie. 

Czym wobec tego jest próbka? 

Tak naprawdę, zakup próbki danych perfumy polega dokładnie na tym samym i niesie ze sobą podobne korzyści. Próbki można z powodzeniem dostać w drogeriach, ale też kupić w sieci. W przypadku próbek- trochę inaczej niż z odlewkami- kupujemy już gotową, przygotowaną próbkę o konkretnej pojemności. Ciekawym rozwiązaniem są całe kolekcje próbek danej marki, dzięki której nie musimy wybierać zapachu w ciemno, a zapoznając się z całą dostępną linią możemy wybrać dokładnie te perfumy, które najbardziej nam się spodobają. Wśród amatorów perfum można spotkać osoby, które tak naprawdę ograniczają się tylko i wyłącznie do kolekcjonowania próbek. 

Nie warto kupować perfum w ciemno 

Może się zdarzyć, że skusi nas ciekawa reklama perfum, ładny flakon, interesująca promocja, w przypadku której zakup danych perfum staje się wyjątkowo opłacalny. Tak czy inaczej powinniśmy wziąć sobie do serca to, żeby nigdy nie kupować perfum w ciemno, ani też nie decydować się na perfumy z czyjegoś polecenia bez uprzedniego ich sprawdzenia. Upodobanie do konkretnych nut zapachowych jest kwestią bardzo indywidualną. Jedni wolą zapachy bardzo słodkie i duszne, a jeszcze inni wolą zapachy orzeźwiające i cytrusowe. Dlatego też możliwość zakupu odlewki lub też próbki jest naprawdę świetnym rozwiązaniem. Nie musimy kupować danego zapachu w ciemno, a dodatkowo mamy możliwość wykonania testów za stosunkowo niewielkie pieniądze. To także szansa na posiadanie bogatej kolekcji zapachów, które niejednokrotnie są bardzo drogie i być może trudno byłoby nam je wszystkie kupić w formie pełnowymiarowych produktów.